Pet Mania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pet Mania

Locul unde animalele de companie neobisnuite sunt pasiuni
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Picioare rupte in cazul tarantulelor

In jos 
AutorMesaj
Corleone
Don
Corleone


Mesaje : 101
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 33
Localizare : Tirgoviste

Picioare rupte in cazul tarantulelor Empty
MesajSubiect: Picioare rupte in cazul tarantulelor   Picioare rupte in cazul tarantulelor Icon_minitimeVin Ian 23, 2009 11:57 pm

Din diferite motive, tarantulele pot ramne fara picioare. Eu am pati-o de 3 ori.
1. Manipulam un mascul de Poecilotheria regalis, care avand o viteza extraordinara, mi s-a bagat la subrat. Cand l-am scos i-am luxat unul dintre picioare. Ii curgea o substanta galben-albicioasa, iar eu am pus-o inapoi in terrariu. Dupa ceva timp (cateva minute) m-am uitat din nou la ea. Isi rupsese tot piciorul si il manca.
2. Tocmai imi naparlise femela de Psalmopoeus cambridgei. Era asa mare si frumoasa si nu m-am putut abtina sa ma joc cu ea. Asa ca am luat-o si s-a urcat pe pulovarul meu, si 2 picioare i s-au agatat si i s-au rupt, exoscheletul nefiind intarit.
3. O pitica de Heteroscoda maculata, nu stiu cum a ramas fara un picior.
In toate cazurile tarantulele nu au avut de suferit dupa. Decat in cazul Heteroscodei am vazut evolutia (Regalisul mi-a murit la 2 luni dupa povestea respectiva, iar Cambridgei nu a naparlit inca). Nu trebuie sa va ingrijorati, deoarece dupa urmatoarele naparliri picioarele vor creste la loc.
Aici o poza cu Heteroscoda maculata, unde se vede destul de bine piciorul care este mai mic decat celelalte:
Picioare rupte in cazul tarantulelor PqeC629


Ultima editare efectuata de catre Corleone in Sam Mar 14, 2009 10:40 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://petmania.forumgratuit.ro
Corleone
Don
Corleone


Mesaje : 101
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 33
Localizare : Tirgoviste

Picioare rupte in cazul tarantulelor Empty
MesajSubiect: Re: Picioare rupte in cazul tarantulelor   Picioare rupte in cazul tarantulelor Icon_minitimeMar Mar 10, 2009 7:31 am

de data asta 2 picioare mai scurte Laughing
Picioare rupte in cazul tarantulelor Gx1TJ9W0
Sus In jos
https://petmania.forumgratuit.ro
 
Picioare rupte in cazul tarantulelor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Manuirea tarantulelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pet Mania :: Nevertebrate :: Tarantule-
Mergi direct la: