Pet Mania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pet Mania

Locul unde animalele de companie neobisnuite sunt pasiuni
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Corleone
Don
Corleone


Mesaje : 101
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 33
Localizare : Tirgoviste

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeMar Ian 20, 2009 11:29 pm

Sarpele corn se gaseste in sud-estul SUA si nord-estul Mexicului. Pot atinge dimensiuni intre 1,2 si 1,8 metrii. Nu sunt veninosi ei fiind constrictori (isi ucid prada prin incolacire). Nu sunt agresivi, de aceea au fost imblanziti usor si sunt foarte intalniti ca animale de companie. Sunt agili cataratori si foarte activi seara si noaptea, in timpul zilei stand ascunsi. Puii proaspat eclozati se hranesc cu pui de soareci (pinky, fuzzy), broaste, soparle, iar adultii cu soareci maturi, pasari, sobolani. Reproducerea are loc in perioada martie-mai, ouala fiind depuse sub frunzis putred pentru a fi incubate. Puii au la eclozare 25-36 cm si ating maturitatea in aproximativ 2 ani. In captivitate au fost inmultiti si s-au obtinut mai multe variante de colorit. Trebuie avuta mare grija cu terrariul in care se afla deoarece vor incerca mereu sa evadeze prin orice gaurica mica.
Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Dscf1710
Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Dscf1711
Sus In jos
https://petmania.forumgratuit.ro
ACVV
Ou
Ou



Mesaje : 8
Data de înscriere : 03/02/2009

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeDum Feb 15, 2009 8:25 pm

Hop si eu cu cornu' meu :

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) DSC05097

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) DSC05098


Ultima editare efectuata de catre ACVV in Lun Feb 16, 2009 1:11 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Corleone
Don
Corleone


Mesaje : 101
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 33
Localizare : Tirgoviste

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeDum Feb 15, 2009 11:16 pm

ai uitat sa mentionezi ca e varianta amelanistica Wink
Sus In jos
https://petmania.forumgratuit.ro
ACVV
Ou
Ou



Mesaje : 8
Data de înscriere : 03/02/2009

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeLun Feb 16, 2009 1:12 am

Nu am uitat, pur si simplu zilele astea sunt cam sictirit de tot ce se intampla in jurul meu mi-a fost lene sa mai scriu ca e amelanistic.

P.S. pusesem aceiasi poza de 2 ori, am corectat acum Smile
Sus In jos
Roma
Don
Roma


Mesaje : 48
Data de înscriere : 20/01/2009
Varsta : 34
Localizare : Baia Mare

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeLun Feb 16, 2009 2:25 pm

e frumos sa-ti traiasca!!mai pune poze sa vedem evolutia lui si daca ai cv probleme sa ni le impartasesti si noua Wink
Sus In jos
ACVV
Ou
Ou



Mesaje : 8
Data de înscriere : 03/02/2009

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeLun Feb 16, 2009 5:02 pm

Poze cu evolutia o sa mai pun. Cat despre probleme sper sa nu am.

Inca una de aseara, la masa:

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) DSC05123
Sus In jos
Corleone
Don
Corleone


Mesaje : 101
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 33
Localizare : Tirgoviste

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitimeMier Iun 17, 2009 11:19 pm

Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) 99876253.th
Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) 37630865.th
Sus In jos
https://petmania.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Empty
MesajSubiect: Re: Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)   Sarpele de porumb(Elaphe gutatta) Icon_minitime

Sus In jos
 
Sarpele de porumb(Elaphe gutatta)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sarpele de lapte(Lampropeltis trialungum)
» Elaphe taeniura taeniura(chinese beauty snake)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pet Mania :: Reptile :: Serpi-
Mergi direct la: