Pet Mania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pet Mania

Locul unde animalele de companie neobisnuite sunt pasiuni
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Naparlirea

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Corleone
Don
Corleone


Mesaje : 101
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 33
Localizare : Tirgoviste

Naparlirea Empty
MesajSubiect: Naparlirea   Naparlirea Icon_minitimeMar Ian 20, 2009 2:25 pm

Este probabil cel mai fascinant fenomen al hobby-ului, si modul in care o tarantula creste. Inainte de naparlire, tarantulele au o perioada in care refuza hrana si stau mai mult timp in repaos. Aceasta perioada poate atinge si mai mult de 2 luni in cazul exemplarelor mari, insa pot naparli si a doua zi dupa precedenta masa. Aceasta perioada variaza de la exemplar la exemplar. Procesul se poate intinde si pana la 24 de ore in cazul exemplarelor mari, cele mici naparlind mai repede. Este un proces stresant si epuizant pentru ele, si este reccomandat sa nu fie deranjata in nici un fel in timpul naparlirii. Trebuie avuta atentie la umiditatea deoarece daca este scazuta poate afecta negativ procesul. De obicei se rastoarna si incep incet-incet sa impinga vechiul invelis (exoschelet), rezultand o "noua" tarantula mai mare. Insa exista cazuri in care au naparlit in lateral sau chiar in picioare. Trebuie evitat contactul cu ea in perioada urmatoare naparlirii, deoarece exoscheletu nu este intarit si pot suferi foarte usor leziuni sau i se pot rupe picioarele (acestea vor creste la urmatoarele naparliri). Nici hranita nu trebuie, perioada variind in functie de marime (la cele mici 3-4 zile, la cele medii o saptamana, iar la cele mari 2 saptamani), deoarece nu au coltii intariti sau hrana fiind vie poate produce leziuni tarantulei.

Urmeaza un proces de naparlire al unui exemplar din specia Haplopelma lividum

Naparlirea Gx1kfmmi
Naparlirea Gx1kftQJ
Naparlirea Pq1xlgHA
Naparlirea Pq1xlob0
Naparlirea Pq1xltai
Naparlirea AV1wv3w9
Naparlirea Pq1xlI89
Naparlirea Gx1kggJA
Naparlirea Gx1kgybA
Naparlirea Gx1kgFG0
Naparlirea Pq1xmb3S
Naparlirea Gx1kh3Cr
Naparlirea Gx1khdB0
Naparlirea Pq1xmHuJ
Naparlirea Gx1khRvi
Naparlirea Gx1ki0tS
Naparlirea AV1wwYf0
Naparlirea Gx1kikr0
Naparlirea Gx1kipqi
Naparlirea AV1wxG8A
Naparlirea AV1wxL7S

Sper sa va fie de folos Wink


Ultima editare efectuata de catre Corleone in Sam Mar 14, 2009 10:38 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://petmania.forumgratuit.ro
Eranio
Moderator
Eranio


Mesaje : 38
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 31
Localizare : Satu Mare

Naparlirea Empty
MesajSubiect: Naparlirea unui Brachypelma vagans   Naparlirea Icon_minitimeMar Ian 20, 2009 2:43 pm

Sus In jos
Eranio
Moderator
Eranio


Mesaje : 38
Data de înscriere : 19/01/2009
Varsta : 31
Localizare : Satu Mare

Naparlirea Empty
MesajSubiect: Vechea haina a lui Purice :D   Naparlirea Icon_minitimeMier Ian 28, 2009 5:09 pm

Micutza mea a naparlit in data de 28.01.2009 din pacate nu am putut sa fiu martor la acest eveniment pentru ca trebuia sa merg la scoala Sad si eu dimineata la 7 am gasito pe spate Very Happy

Naparlirea Img1830rl8.th
Sus In jos
Roma
Don
Roma


Mesaje : 48
Data de înscriere : 20/01/2009
Varsta : 34
Localizare : Baia Mare

Naparlirea Empty
MesajSubiect: Re: Naparlirea   Naparlirea Icon_minitimeDum Apr 12, 2009 10:48 am

a naparlit geniculata...Naparlirea 09042009995.th
Sus In jos
Continut sponsorizat





Naparlirea Empty
MesajSubiect: Re: Naparlirea   Naparlirea Icon_minitime

Sus In jos
 
Naparlirea
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pet Mania :: Nevertebrate :: Tarantule-
Mergi direct la: